"Пам'ятка "Права дитина в сім'ї" до тижня історії та правознавства 19.03.2015 року
середа, 25 березня 2015 р.
вівторок, 17 березня 2015 р.
5 березня 2015 року
Самопідготовка
«З
бабусиної скрині»
Підготувала і провела
Продан Н.М.
2013
" З
бабусиної скрині "
Година спілкування
Тема: З бабусиної скрині
Мета: Закріпити знання учнів, отримані на уроках; розвивати
інтерес до навчання, вміння вчасно і в установлений термін виконувати домашнє
завдання. Розвивати логічне мислення, уміння самостійно аналізувати;
активізувати самоконтроль; комунікативні якості. Пробуджувати пізнавальний
інтерес до історії свого роду, свого краю. Збагатити знання учнів про чудодійні
обереги нашого життя – квіти і виховувати глибокі почуття любові до маминої
пісні, рідного краю, батьків.Сприяти розвитку творчих здібностей дітей, бажання
примножувати родинні традиції.
Обладнання: інтерактивна дошка, ноутбук, підготовлена презентація на
тему.
Хід самопідготовки
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
а) Створення умов для роботи
вихованців на самопідготовці:
- перевірка наявності
вихованців;
- перевірка навчального
приладдя;
- обладнання класу;
- санітарно-гігієнічний стан
класної кімнати.
б) Чіткий інструктаж про майбутню роботу.
ІІ. Година спілкування
1)
Вправа «Струм».
Учасники стоять у колі, тримаються за руки, відчувають себе складовими
одного організму, відчувають той «струм», який передається через руки
учасників, згуртовуючи в одну команду.
2) Повідомлення
теми, мети, завдань, мотивація діяльності.
- Любі діти! Шановні гості! Сьогодні ми помандруємо з вами по сторінках
історії нашої країни.
Із знання родоводу, історії рідного краю починається людина. Мамина
пісня, батьківська хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, добре слово сусіда
– все це родовідна пам’ять, наші символи, історія.
Сьогодні ми ближче торкнемося цієї історії, бо в ній корінь роду
українського. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної України,
хвилюємося аж до сліз, коли почуємо рідну мову, рідну пісню.
Щоб ближче познайомитися з історією України, традиціями нашого народу,
ми зазирнемо у куточок бабусиної скрині.
3) Знайомство з
речами із бабусиної скрині.
Розповідь
вчителя.
- Бабусина скриня! Скільки цікавих речей ми знайдемо в ній. Протягом століть скриня на
Україні була у великій пошані. Сюди складали одяг, рушники, полотно, прикраси.
Скриню ставили господарі на видному місці. Скринником довіряли бути самим
шановним в родині. Майже завжди була скринником бабуся. Робили скрині з липи,
тополі, берези, вільхи, верби.
Зараз ми відкриємо нашу скриню.
Погляньте, що я знайшла! Рушник на стіні… Давній наш звичай. Не було жодної на
Україні оселі, котрої не прикрашали б рушники. «Хата без рушників, - казали в
народі, - що родина без дітей».
Від сивої давнини і до наших днів у радості і в горі рушник був
неодмінною часткою нашого побуту.
А які події не обходилися без рушників? (Весілля,
опускали труну, народження дитини, зустрічали гостей, випроводжали у далеку
дорогу). Простий, скромно оздоблений
рушник висить на кілочку біля порога у кожній сільській хаті. Ним витирають
руки, з ним доять корову, пораються біля печі.
Учень:
Тримай
хату, як у віночку,
І рушничок на
кілочку,
Тримай відерця
всі чистенькі
І води повненькі.
Прийдуть зовці
пити водиці,
Будуть тебе
хвалити.
Вчитель: Кожна дівчина готувала собі весільні рушники, вишивкою
прикрашала одяг. Вишивати мати навчала дочок ще змалку. Багато вишивали
дівчата на вечорницях довгими зимовими вечорами.
А подивіться, що я ще знайшла в бабусиній
скрині? (Сорочку-вишиванку)
Може ви думаєте, що вона туди одразу
потрапила? Ні, вона пройшла довгий шлях. Спочатку посіяли коноплі, зібрали їх,
посушили, вимочили, потіпали на нитки. З ниток зробили полотно, пошили
сорочку. І от сидять дівчата за
п’яльцями.
(Виходить хлопчик у
національному вбранні).
Хлопець: Ой чия ти,
дівчина, чия ти?
Чи
не вийдеш на вулицю гуляти?
Дівчина: Цілий вечір, аж
до ранку, я пряду,
Бо
сорочки я не маю до ладу.
З
вечора тривожного аж до ранку
Вишивала
дівчина вишиванку
Що
тоненька голочка для сорочок,
А
ще тонше дівчини голосочок.
Вчитель: А ще в скрині зберігали дівочі та жіночі прикраси. Яка ж дівчина без віночка! Віночки
плели з різних квітів і кожна квітка мала своє значення. Зараз ми з вами
пограємо в гру «Віночок» і дізнаємося, що означають квіти у вінку.
Гра «Віночок».
(На дошці малюнок українки з прорізями у віночку для квітів.
Учень розповідає про свою квітку, показує її, а потім встромляє у прорізь на
малюнку).
1 учень: Я хочу вплести до
віночка деревій. Він посяде у ньому найпочесніше місце. Ці дрібненькі біленькі
квіточки здалеку нагадують велику квітку, яку називають деревцем. Люди вплели
її до віночка як символ нескореності.
2 учень: А я вплету до віночка ромашку. За віком вона наймолодша у
вінку і дає людям не тільки здоров’я, а й доброту та ніжність.
3 учень: Поряд з ромашкою
вплету гроно калини – символ краси та дівочої вроди, символ України.
4 учень: А я вплету до віночка барвінок. Це дивна квітка, вона
зберігає свій колір навіть під снігом. Цілий рік люди шанують барвінок,
вважають його символом життя.
5 учень: А я вплету цвіт вишні та яблуні – символ материнської
любові.
6 учень: Вплету до віночка волошку. Про неї існує багато легенд.
Одна з них: колись кохали одне одного селянський син Василь і русалка. І все
було в них добре, але не дійшли згоди, де жити. Василь умовляв русалку
залишитися на землі, а вона кликала його на дно озера. А коли зрозуміла, що не
зможе вмовити, перетворила Василя на скромну квітку, що кольором нагадує голубе
плесо воді. Волошка – символ кохання.
7 учень: А я вплету мак. Він дає дитині сон. А ще кажуть, що мак –
символ крові невинно вбитої людини.
Тим-то вплітають у вінки мак ті, в кого хтось з рідних загинув на війні.
Вчитель: А що ще, крім квітів, вплітають у вінок? (Стрічки). Так, різнокольорові стрічки.
Люди вірили в їхню магічну силу. Стрічки вимірювалися довжиною такі, як дівоче
волосся. Якого ж кольору стрічки ми вплетемо?
1 учень: Першою у віночок я зав’яжу світло-коричневу стрічку –
символ землі-годувальниці.
2 учень: Поряд з коричневою зав’яжу жовту стрічку – символ Сонця.
3 учень: За ними я зав’яжу зелену – символ краси і молодості.
4 учень: А я пов’яжу блакитну і синю – символ неба і води.
5 учень: Далі я зав’яжу жовтогарячу стрічку – символ хліба.
6 учень: А я зав’яжу рожеву – символ душевності і
достатку.
7 учень: А також білу – символ пам’яті про померлих.
Вчитель: Ось який гарний віночок вийшов у нас. А ще в нашій скрині
різні намиста. Їх робили з дерева та глини. Прикрашали різними орнаментами. (Демонструю зразки).
Також завжди в скрині були духмяні трави. А
які трави ви знаєте? Для чого вони? Від яких хвороб лікують? (Діти відповідають).
І остання річ, яку ми дістанемо з бабусиної
скрині – це музичний інструмент. Раніше це була кобза або бандура. Музикантів, які грають на бандурі називають
бандуристами або кобзарями. Про них складають вірші.
Учень:
Ішов кобзар
чистим полем, літньою порою,
Голосненьку свою
кобзу ніс він із собою.
Іде кобзар
долиною, жайворонки грають,
Вони своїм
щебетанням серце розважають,
Сонце гріє
теплесеньке, вітерець повіває,
Пшениченьку
колосисту злегка нахиляє.
Грайте струни голосненькі,
Про щастя і долю,
Про лицарів, що боролись
За славную волю.
Вчитель: Народ України –
співочий народ. І в радість, і в смуток людині допомагає пісня. (Звучить пісня)
4) Підсумок години спілкування.
Зараз ви коротко розкажете про те, що ви сьогодні дізналися нового,або
про те, що ви прочитали, готуючись до години спілкування.
ІІІ. Підсумок дня.
Учні з кожного класу звітують про отримані оцінки на уроках, яка була
поведінка.
Фізкультхвилинка
Вправи для очей
1. У середньому темпі
проробити 3-4 кругових рухів очима – правий бік, стільки ж само – у лівій.
Розслабивши очні м’язи , подивитися
вдалечінь – на рахунок 1-6. Повторити 1-2 рази.
2. Витягнути руки вперед. Подитися на вказівний палець витягнутої руки
на рахунок 1-4. Потім перевезти погляд вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5
разів.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
IV. Виконання домашніх завдань. Повідомлення мети.
У різновіковий групі учні сидять за партами згідно віку. На кожен клас
папка з розкладом, умовники позначеннями методів, якими вивчатимуться ці
завдання.
V. Керування самопідготовкою.
Інструктаж, поради вихователя щодо вивчення домашніх завдань.
5 клас українська мова – с.96, вивчити правила.
VI. Заключна частина.
Підсумок самопідготовки. Звертається увага на недоліки в роботі,
називаються прізвища тих вихованців, хто добре працював, допомагав слабо
встигаючим. Відмічаються учні, яким треба працювати активніше.
11 березня 2015 року в 6 групі в рамках "Тижня майстерності" пройшла відкрита сомопідготовка "Не залежить доброта від зросту"
Мета: допомогти учням осягнути, що лежить в основі доброти,
доброго вчинку; формувати в учнів моральні чесноти, шляхетність, почуття
милосердя; виховувати морально- етичні норми життя. Закріпити знання учнів,
здобуті на уроках; розвивати інтерес до навчання, вміння вчасно і в
установлений термін виконувати домашні завдання.
Обладнання:
презентація, конверти із завданнями,
Хід самопідготовки
1. Організаційний момент.
- створення умов для роботи вихованців
- обладнання класу
-
санітарно-гігієнічний стан класної кімнати
2.Година спілкування
Учитель: Діти, сьогодні ми поговоримо про доброту. Доброта ,
чуйність, уміння розуміти чужий біль,вчасно підтримати у важку хвилину, розрадити
добрим словом та вчинками- складові характеру нашого народу.
Заплющіть, будь ласка, очі, подумайте про щось добре, приємне
для вас, повторюйте за мною:
“ Я спокійний…..
Я розумний…..
Я щасливий…
Я впевнений у
собі…
Я маю чуйне
серце….
Я віддаю його
добрим справам….
У моїй душі
живуть Віра, Надія, Любов…..
Я вірю в
добро…..
Я сподіваюся, що
світ стане кращим……
Я люблю життя….”
Розплющіть очі, подаруйте один одному посмішку.
А що ж таке доброта! Які правила доброти ви знаєте? (
допомагати слабким, старим , хворим, тим, хто потрапив у біду, пробачати
помилки, не бути жадібним, не заздрити)
Якими ж рисами повинна бути наділена людина, щоб про неї
говорили лише добре? Давайте впишемо ці слова у наш кросворд.
д
|
о
|
б
|
р
|
о
|
з
|
и
|
ч
|
л
|
и
|
в
|
і
|
с
|
т
|
ь
|
||||||
в
|
и
|
х
|
о
|
в
|
а
|
н
|
і
|
с
|
т
|
ь
|
||||||||||
д
|
о
|
б
|
р
|
о
|
с
|
о
|
в
|
і
|
с
|
н
|
і
|
с
|
т
|
ь
|
||||||
п
|
о
|
р
|
я
|
д
|
н
|
і
|
с
|
т
|
ь
|
|||||||||||
т
|
а
|
к
|
т
|
о
|
в
|
н
|
і
|
с
|
т
|
ь
|
||||||||||
ч
|
е
|
с
|
н
|
і
|
с
|
т
|
ь
|
|||||||||||||
л
|
а
|
с
|
к
|
а
|
||||||||||||||||
Учитель: Даруйте людям радість, робіть їм добро, не
чекаючи віддачі. Робіть добро тим, з ким ви, можливо, зустрінетеся раз у житті.
Пам’ятайте, що все повертається, як бумеранг: добро-добром, зло-злом.
Читець Я
вірю в силу доброти.
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що на торжку не продається,
Що кривди розбива пласти,
Красою тулиться до серця.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящих,
Що хоче, щоб і я, і ти,
І все було у світі кращим.
Учитель.
Послухайте казку, поміркуйте над поведінкою головних героїв.
Добро і зло.
Одного разу Добро прийшло у гості до Зла. Зло стало
пригощати Добро чаєм, але в кухлику замість цукру поклало сіль. Добро
спробувало сіль, але нічого не сказало Злу. Тільки подякувало за гостину.
А коли Добро йшло від Зла, воно сказало:” Щось цукор
у Вас не солодкий. Візьміть гроші, купіть собі цукерок до чаю”. Зло аж
перекосилось, але робити нічого, довелося взяти гроші.
Так Добро віддячило Злу добром за зло…..
Поряд із добрими людьми живуть злі та байдужі. На
вашу думку, яких людей усе-таки більше?
РОБОТА З
ПРИСЛІВ’ЯМИ
Добро всі
люблять, та не
всі роблять
Не встояти
злу
проти добра.
Добру
людину бджола не жалить.
Добра
справа
і у воді не тоне.
Світ не
без
добрих людей.
Поживеш
серед добрих сам
подобрішаєш.
Учитель. А зараз я пропоную вам погратися.
ГРА ПЕРША. “ ДОБРИЙ СВІТ”.
Учитель поділяє учнів на групи, роздає їм картки з
різними словами. Учні придумують та малюють казку. За малюнками представники
груп розповідають свої казки-мініатюри.
ГРА ДРУГА” ДОБРІ ЧАРІВНИКИ”
Учитель. Уявіть собі,що добра фея принесла вам
чарівну скриньку з добрими дарами. Ці дари треба оживити, а для цього треба
назвати все, що може бути добрим. Наприклад: добре слово, добре серце, добрий
погляд.
Допоможіть феї оживити її дари. Для цього візміться
всі за руки і подаруйте одне одному щось добре( слово, погляд, намір).
ГРА ТРЕТЯ” ЗНАЙДИ ЧАРІВНЕ СЛОВО”
Учитель. Щоб хоч трохи бути чарівником, важливо
по-доброму ставитися до оточуючих тебе людей: і вдома, і на вулиці, і в школі, і в громадських
місцях. Знайдіть загублене слово у реченнях:
● Розтане навіть льодяна глиба
від слова теплого……(Спасибі)
● Зеленіє навіть пень, коли
почує…….( Добрий день)
● За смачний обід і ситий
скажем мамі ми…. ( Спасибі)
● А ось коли сварять за пустощі,
ми кажемо….( Будь ласка, вибачте)
ГРА ЧЕТВЕРТА” КВІТКА ДОБРА”
Діти отримують аркуші у формі пелюстки, на яких
треба написати слово, що характеризує людину і починається частинкою”добро”.
Кожен виходить до дошки і прикріплює пелюстки.
ГРА П’ЯТА” СЕМАФОР ВВІЧЛИВОСТІ”
Шапокляк. Пропоную вам зупинитися і послухати
корисні поради, які знадобляться вам у житті. Ніколи не мийте руки, шию, вуха,
обличчя. Вони знову стануть брудними. Навіщо марно витрачати час? Стригтися теж
не обов’язково, бо як постарієш, голова облисіє. Вранці зовсім не обов’язково
зав’язувати шнурки на черевиках, бо вони протягом дня порозв’язуються. Якщо
товариш запросив тебе на день народження, залиш подарунок удома. Він тобі
самому знадобиться. Ні з ким із гостей не розмовляй, тільки вибирай, що
смачніше, і їж. Дівчаткам треба завжди ставити підніжки, показувати язика,
лупцювати. Чи сподобались вам мої поради?
А тепер, діти , залежить від вас, чи дозволить
семафор рухатися далі. Червоний колір означає”забороняю”,зелений - “дозволяю”. У
вас на столі лежать сигнальні картки червоного та зеленого кольорів. Я зачитаю
репліки, а ви повинні сказати: де правильно поводяться діти, а де -ні. Якщо
правильно- зелена картка, неправильно- червона.
1. “ Дайте мені хлібину”,-
звертається хлопчик до продавця.
2. “ Вибачте, будь ласка,я
штовхнула вас ненавмисне”,- каже дівчинка в автобусі
3. “ Покличте до телефону
Марину”
4. “ Я трохи порвала цю книжку,
підклейте її самі”,- сказала дівчинка бібліотекарю.
5. “ Люба бабусю! Я із
задоволенням вам допоможу!”
Учитель. Молодці! Ви добре впоралися із завданнями,
і семафор показує зелене світло.
( Звучить пісня Наталі Май “Даруй добро”.
Учитель. Нехай добрими і милосердними будуть ваші
серця! У будь- яких життєвих ситуаціях залишайтеся на висоті, будьте Людиною.
Ніколи не втрачайте віри. Життя наше смугасте, і в ньому чергуються успіхи і
невдачі, злети і падіння.
Пам’ятайте добро. Можна забути того, з ким разом
сміявся, але не забувайте того, з ким разом плакали. Навчіться прощати. Не
втрачайте самоповаги, умійте володіти собою. Найкоротша відстань між людьми -
посмішка. Частіше посміхайтеся.
Запам’ятайте поради мудрих людей про доброту,
чуйність, скромність, вихованість.
● Добрі почуття - перший
сторож совісті.
● Добрі починання спонукають
до добрих справ.
● Добрі бажання живуть у душі
того, хто вміє віддавати сили своєї душі іншим людям.
● Справжня доброта виявляється
в бажанні бачити кращою людину, з якою спілкуєшся.
● Роби все так, щоб людям, які
тебе оточують, було добре.
Учитель. Отже, будьте, діти добрими, говоріть добрі
слова один одному, робіть добрі справи, і добро буде завжди у вашому домі,
родині, а головне - у вашому серці.
3. Підсумок дня.
4. Фізкультхвилинка.
5. Виконання домашніх завдань
6 клас. Українська мова. “ Написання складних
прикметників разом і через дефіс.”
7 клас. Географія.”Геологічна будова, рельєф та
корисні копалини Євразії.”
6. Підсумок самопідготовки.
Підписатися на:
Дописи (Atom)