ЗАГАРТОВУВАННЯ

ЗАГАРТОВУВАННЯ



ПРЕЗЕНТАЦІЯ

 Мета: ознайомити учнів із визначенням понять «загартовування»; визначити залежність здоров'я людини від соціальних, кліматичних умов, зовнішніх факторів; виховувати прагнення берегти своє здоров'я, як найдорожчий скарб, вести здоровий спосіб життя.

 ХІД РОБОТИ.
1. Організаційний момент. Налаштування на позитив, любов і доломогу один одному.
2. Виховний момент.

  Вихователь . Людський організм — найсильніший, найдосконаліший з усіх земних — і потребує пильної уваги. Лікарі давно помітили, що наша добра фізична форма залежить від нашого ставлення до свого здоров'я. Усі знають з дитинства, що здоров'я треба берегти. Але ми, молодь, мало ним цікавимося. Це легко пояснити. Юнаків найбільше цікавить, як розвинути силу, витривалість, вправність. Дівчат турбує їх зовнішній вигляд, краса. Кумедним, а можливо навіть «ненормальним» був би 15-літній підліток, який постійно цікавився б, який у нього тиск, яка кількість холестерину чи цукру в крові, % гемоглобіну тощо. Проте, хай який буде вік, не можна забувати про те, що здоров'я потрібно берегти як ні з чим незрівнянне багатство, подароване природою. Не можна ставитися до нього недбало і марно витрачати. Усіх нас стосуються слова академіка К.Викова: «Біда наша в тому, що ми вперше замислюємося про своє здоров'я лише в тому разі, якщо починаємо втрачати його, якщо вже «зіпсовано» механізм і потрібно думати про його лагодження». Всім тим, хто не дбає про стан свого здоров'я, хотілося б також нагадати повчальні слова видатного ученого-фізіолога І Павлова: «Ми самі своєю нестриманістю, своєю безладністю, недбалим ставленням до власного організму зводимо нормальну тривалість життя до значно меншої цифри»/

 Учень 1. Отже, щоб бути здоровим, енергійним, творчо активним, не скорочувати власного життя, варто змолоду боротися за збереження і поліпшення свого здоров'я. Адже людина сама творець свого здоров'я! Установлено, що людське здоров'я: • на 20% залежить від стану довкілля. Це означає, що у «людей, котрі проживають в екологічно чистій місцевості, здоров'я може бути кращим, ніж у людей, які живуть в екологічно забрудненій місцевості; • на 20% зумовлене генетично (за спадковістю); • на 10% медичною допомогою (тобто системою охорони здоров'я). До її функцій належать професійна діагностика захворювань, висококваліфіковане лікування хворих, ефективність лікарських препаратів, профілактична робота лікарів щодо запобігання захворюванням; • на 50% людське здоров'я (отже, нації, суспільства загалом) залежить від способу життя людини. Умови, у яких перебуває індивід, визначаються низкою характеристик місця його проживання (наприклад, сільська чи міська місцевість, ступінь озеленення, розташування поблизу промислового підприємства чи віддалік нього тощо). Спосіб життя визначається, приміром, тим, як людина харчується, чи має шкідливі звички, чи займається фізичними вправами і спортом, чи вдосталь часу перебуває на свіжому повітрі, як проводить вихідні дні, чи дотримується режиму роботи, навчання, відпочинку..

 Учень 2. Установлено, що людське здоров'я: • на 20% залежить від стану довкілля. Це означає, що у «людей, котрі проживають в екологічно чистій місцевості, здоров'я може бути кращим, ніж у людей, які живуть в екологічно забрудненій місцевості; • на 20% зумовлене генетично (за спадковістю); • на 10% медичною допомогою (тобто системою охорони здоров'я). До її функцій належать професійна діагностика захворювань, висококваліфіковане лікування хворих, ефективність лікарських препаратів, профілактична робота лікарів щодо запобігання захворюванням; • на 50% людське здоров'я (отже, нації, суспільства загалом) залежить від способу життя людини.

 Учень 3. Не можна зберегти здоров'я, не дотримуючи правил особистої гігієни. Ви скажете, (о це всім відомо і такі настанови цілком набридли. Мити руки перед споживанням їжі? Але про це знає 3-річна дитина, так, знає! І як не дивно, миє, на відміну від 12-літніх, які або махнуть рукою мовляв, чи дуже треба, або їм ніколи, або просто забудуть. Хоча кожен з них знає про шкідливість мікробів на руках, яйця глистів під нігтями. Вихователь. Загартовуйте свій організм. Хорошою загартувальною процедурою є сон на свіжому повітрі. Корисні водні процедури, рекомендовано також обливання. Одним зі шляхів загартування є ходіння босоніж удома, а влітку — по землі. Недарма кажуть: «В здоровому тілі –здоровий дух!» Бо якщо в нас нічого не болить, то нам і світ в радість, і ніщо не зможе нас зупинити в досягненні своєї мрії, мети. Але, якщо нас щось непокоїть, щось болить, то в нас немає бажання займатися улюбленою справою, просто радіти життю і сонечку. В цьому випадку на допомогу приходить фізкультура, але називається вона лікувально-оздоровча. Є багато прикладів, коли фізкультура допомогла людині в боротьбі з хворобою. Давайте разом визначимо компоненти здорового способу життя:
 1. Заняття спортом, висока рухова активність.
 2. Збалансоване харчування та дотримання режиму харчування.
3. Загартовування, яке особливо цінне в дитячі та юнацькі роки.
 4. Сприятливий психологічний клімат у стосунках з людьми (тобто збереження психічного здоров'я, що є основою духовного життя).
 Загартовування – це система оздоровчих процедур, спрямованих на те, щоб навчити людський організм опиратися інфекціям, побудована на використанні повітря, води, сонця. Суть загартовування полягає в тому, що поступово, з дня у день, під впливом природних факторів організм кріпшає. Загартовування виникло за давніх-давен. Одним із найвідоміших прикладів є досвід Давньої Спарти, у якій загартовування хлопчиків, майбутніх воїнів, починалося з грудного віку. А від семи років вони за будь-якої погоди ходили босоніж у легкому одязі, купалися в холодній воді.
 Учень 1. Цілющі властивості сонця щиро використовували ще стародавні слов'яни, у яких частину року вони ходили в легкому одязі, без головних уборів, часто босими, з оголеним торсом. Завдяки загартувальним процедурам покращувався сон (люди засинали з вечірньою і вставали зі світанковою зорею), з'являвся бадьорий настрій. Це сприяло нормалізації артеріального тиску і кращій роботі серця. Теплої пори козаки спали на свіжому повітрі, а це робило стійким організм до простудних захворювань. Козаки прокидалися зі сходом сонця і йшли вмиватися та купатися до річки. Деякі козаки умивалася та купалася у водоймах не тільки влітку, а й восени та взимку. Загартування водою ще більше зміцнювало організм.
/
 Вихователь. Загартовування - це систематичне використання природних факторів природи, необхідне для підвищення стійкості організму до різних несприятливих умов. "Систематичне" - ключове слово в цій фразі. Якщо раптом почати хапатися за загартовування, потім кидати це заняття, то шкода від такого "гартування" може перевищити користь. Обов'язковою умовою правильного загартовування є поступове послідовне збільшення дозування процедур. Способів загартовування досить багато. Найпростіше - це використання легкого одягу (надміру теплий одяг перешкоджає нормальному розвитку терморегуляції і порушує обмінні процеси, знижуючи тим опірність до інфекцій), щоденне застосування повітряних або водних процедур, прогулянки на свіжому повітрі в будь-яку погоду. Все це входить в "мінімум" загартовування. Основні процедури три: загартовування сонцем; загартовування повітрям; загартовування водою. Для того щоб загартуватися всебічно, необхідно застосовувати всі три процедури. А тепер докладніше поговоримо про кожний вид загартовування.
 Загартовування за допомогою повітря. Загартовування повітрям — найбільш поширений і доступний метод загартовування. Велике значення має охолодження саме тих частин тіла, які звичайно закриті одягом. Повітряні ванни проводять під час активного відпочинку, денного сну, перед купанням тощо Поради В.О. Сухомлинського.
 * Тривале перебування на свіжому повітрі – грати, подорожувати, займатися гімнастикою, працювати.
  * Ходити влітку босоніж .
  * Не допускати “ кисневого голодування ” - провітрювати приміщення в будь-яку пору року.
 * Сон при відкритій кватирці.

 Учень 1. Одне з важливих місць займає такий спосіб загартування – як гартування повітрям (аеротерапія) Повітряні ванни благотворно діють на людину. Завдяки ним людина стає більш урівноваженою, спокійною. Непомітно зникає підвищена збудливість, поліпшується сон, з'являються бадьорість і життєрадісний настрій. Позитивно впливають повітряні ванни на серцево-судинну систему - сприяють нормалізації артеріального тиску і кращій роботі серця. Повітряні ванни і напівванни (оголення по пояс) проводять 1—2 рази в день. Хворі при цьому можуть чи сидіти лежати. Тривалість ванни і ступінь охолодження дозують по спеціальних таблицях. Розрізняють холодні повітряні ванни (температура повітря від 0 до +8°С), помірковано холодні (від +9 до +16 °С), прохолодні (від +17 до +20 °С), індиферентні (від +21 до +22 °С) і теплі (понад +22 °С). Метод аеротерапії рекомендується при захворюваннях нервової і серцево-судинної систем, застосовується в хворих із захворюваннями легень (у період видужання), а також широко використовується як засіб загартовування здорових людей

 Вихователь. Загартовування водою поєднують із загартовуванням повітрям та особистою гігієною. Так, температуру води, якою прополіскують зуби після їжі, потрібно поступово знижувати від +30˚С - +33°С до +13˚С - +14°С. Обтирання тіла після ранкової гімнастики починають із кінцівок, щодня збільшуючи охолоджувану ділянку шкіри. Шкіру зволожують індивідуальною лляною рукавичкою (губкою), потім витирають сухим рушником Водні процедури зранку прискорюють включення організму до активної навчальної діяльності. Миття і обливання ніг водою зі зниженою температурою можна проводити і під час вечірнього туалету, але не безпосередньо перед сном, оскільки це може перешкодити засипанню Поради В.О.Сухомлинського щодо загартовування водою.
  Вмивання на свіжому повітрі після гімнастики.
  Купання в ставку.
  Приймання літнього душу.

 Учень2. Загартовування холодною водою приводить до поступового підвищення стійкості організму до негативних впливів навколишнього середовища. Коли захист організму сильна - йому не страшні застуди та респіраторні захворювання. І в той час, коли всі навколо лежать з сезонним ГРВІ, ви бадьорі, повні сил і енергії. Чи не правда заманливо? А все те і потрібно - щодня влаштовувати собі гартують процедури холодною водою. Щоб натренувати свій організм, «включити» швидку реакцію організму на холод, підвищити захисну реакцію організму і зміцнити імунітет, потрібно діяти систематично і поступово.
 - Проведіть водні процедури кожен день, поєднуючи їх з гімнастикою - це покращує адаптаційні можливості організму.
 - Методично знижуйте температуру води.
 - Підбирайте методику загартовування індивідуально , виходячи з віку, тренування, наявності хронічних захворювань.
 - При ознаках переохолодження процедуру гарту слід припинити. - загартування не варто займатися під час застуд і загострення хронічних захворювань.
 Пам'ятайте, що після припинення гартують, дію гарту слабшає і через 2-3 місяці зникає.

 Вихователь. Загартовування сонцем. Сонячні промені, насамперед ультрафіолетові, благотворно впливають на організм людини. Під їх впливом підвищується тонус центральної нервової системи, поліпшується обмін речовин і склад крові, в шкірі утворюється вітамін D, який регулює обмін речовин в організмі. Все це позитивно позначається на працездатності і загальному настрої людини. Крім того сонячна радіація надає згубну дію на хвороботворні мікроби. Учень 3. Сонячні промені - сильнодіючий засіб, яким не можна зловживати. Тільки поступове звикання до сонця і розумна дозування сонячної енергії здатні зміцнити організм і підвищити його життєдіяльніст Сонячні ванни краще приймати вранці, коли земля й повітря менш нагріті і спека переноситься легше. Сонячні ванни можна приймати в будь-якому місці, доступному сонячним променям і захищеному від різкого рвучкого вітру. Бажано проводити загартовування за містом біля водоймищ, так як там температури повітря трохи нижче і його рухливість більше. Сонячні ванни рекомендується приймати через 30-40 хвилин після прийому їжі. Ванни небажано приймати натщесерце і безпосередньо перед їжею. Гартуватися сонцем можна лежачи і в русі. Найкраще приймати сонячну ванну влаштувавшись на тапчані чи підстилці, ногами до сонця.
  Початкове знаходження під прямим сонячним промінням повинно тривати не більше як 5-10 хвилин.
  Краще, щоб перші сонячні ванни приймались у погоду без вітру, біля водойми і лісу у ранкові години (8-10 годин) при температурі повітря не нижче +20°.
  Рекомендується почергово змінювати положення тіла: підставляти сонячному промінню спочатку спину, після правий бік, живіт, лівий бік.
  У наступні дні тривалість сонячних ван збільшують на 2-3 хвилини.
  Після перебування на сонці протягом 30 хвилин треба 15 хвилин відпочити в тіні.
  Один раз на тиждень треба робити перерву і користуватись лише повітряною ванною.
  Школярам слід пам"ятати, що під час порушень правил загартовування сонячним промінням у перші дні може статися опік.
Прагнення якомога швидше засмагнути призводить до головного болю, серцебиття і інших неприємний наслідків. Улітку арсенал загартовуючих заходів значно розширюють. До режиму дня включають купання, збільшують у часі повітряні ванни, використовують сонячні ванни, проводять туристичні походи. Вихователь. Вибір методів загартовування визначається особливостями умов життя та індивідуальними особливостями організму людини. Дотримуючись послідовне і поступове збільшення дозування, а також систематичність загартування, ви обов'язково досягнете відмінного самопочуття і опірності організму багатьом недугам.

 Повітря, сонце і вода –
 Для всіх хвороб просто біда.
 То ж гартуватись, друже, слід,
 Щоб врятуватися від бід.
 На сонце личко підставляй,
 Водою тіло обливай,
 Морозу, холоду не бійся,
 А для сміливості ти смійся.

3.  Фізхвилинка.

4. Підсумок 1 половини дня.

5. Виконання домашнього завдання.(Індивідуальна робота з відстаючими учнями ( Ндонгала, Самсикіна, Степаненко) . Робота в групах.(8 клас). )

                 7 клас. Біологія.( робота в парах).
                 8 клас. Географія.( складання запитань та тестів).

 6.  Перевірка здобутих знань.(фронтальне опитування 8 клас, взаємоперевірка 7 клас, індивідуальне опитування відстаючих).

7.  Підсумок.

Немає коментарів:

Дописати коментар